Nadační fond Rytmus

Pomáháme žít běžný život
lidem s postižením

Úvod >> Jirka má pokoj aneb není bydlení jako bydlení

Jirka má pokoj aneb není bydlení jako bydlení

Před několika měsíci jste nám přes sociálně sítě pomáhali sdílet inzerát, prostřednictvím kterého hledal mladý muž Jirka nové bydlení. To, že se nové bydlení najde, vypadalo chvílemi dost beznadějně, ale podařilo se! Jirka dnes už bydlí ve vlastním pokoji.

Jirka delší dobu bydlel ve sdíleném bydlení, kdy měl k dispozici „pokoj“ o výměře pouhých 3,75 m2. Bohužel jsme nemohli změnu bydlení začít řešit hned, kdy jsme Jirkovi začali pomáhat. Nepobíral totiž příspěvek na péči a neměl práci.

Prvním krokem tedy bylo hledání práce. Také jsme zjistili, že Jirka nemá nárok ani na podporu v nezaměstnanosti a pouze s invalidním důchodem by jakékoliv bydlení zkrátka neuplatil. Věděli jste třeba to, že ve spolubydlení nemá člověk bez práce nárok získat příspěvek na bydlení? Situace vypadala špatně, ale svítalo na lepší časy.

Loni v létě měl už Jirka pravidelný příjem z nové práce. V okamžiku, kdy se pronajímatelé rozhodli zvýšit nájem za jeho malinkatý pokoj, kam se sotva vejde postel, dohodli jsme se s Jirkou i s jeho veřejným opatrovníkem, že mu najdeme nové a důstojné bydlení.

Začal kolotoč hledání a odpovídání na inzeráty často s vysokými nároky. Nejen na Jirku, ale i na opatrovníka a na nás, co Jirkovi pomáháme. Pochopili jsme, že abychom měli vůbec šanci na úspěch, budeme potřebovat víc času, stanovit si postupy, připravit se na okamžité odpovědi a nejen to… Proto jsme oslovili naší kolegyni Janu, která se spolu s Jirkou začala hledání bytu intenzivně věnovat.

Co bylo potřeba řešit?

Co pomohlo?

V polovině února si Jirka převzal klíče od nového bytu a s pomocí asistentů se přestěhoval. Má štěstí na fajn spolubydlícího. Má novou velkou postel, kterou jsme mu pomohli vybrat a koupit.

„Je to nádhera,“ hodnotí Jirka novou postel, „taky už teď nemusím lýzt na balkon oknem přes postel.“

Kromě pěkného balkonu má teď Jirka k dispozici i prostornou kuchyň, ve které má v plánu se naučit uvařit si dobrou večeři.

Zpět