Nadační fond Rytmus

Pomáháme žít běžný život
lidem s postižením

Úvod

Osobní asistence

„Pomoc a podporu poskytujeme v přirozeném prostředí.“

Ukončení služby Osobní asistence

V prosinci 2018 bude poskytování služby Osobní asistence ukončeno.

Přehled poskytovatelů OA naleznete v registru poskytovatelů sociálních služeb.

Službu osobní asistence poskytujeme dětem od 3 let věku a dospělým lidem se zdravotním znevýhodněním, převážně mentálním nebo kombinovaným postižením, kteří mají trvalý pobyt v hlavním městě Praze, nebo je jim na území Prahy asistence poskytována. Cílovou skupinou jsou děti, mládež a dospělí lidé, kteří při neformálním vzdělávání, volnočasových aktivitách, v domácím či jiném prostředí potřebují individuální podporu druhé osoby.

Cílem služby je poskytnutí podpory člověku v jeho přirozeném prostředí pro začlenění do běžné společnosti a zvládnutí těch oblastí, které jsou pro jeho běžný a spokojený život důležité.

Na čem si zakládáme?

  • Poskytujeme takovou podporu, která vede k začlenění člověka do běžného života ve společnosti
  • Podporujeme v získávání nových dovedností potřebných k samostatnému životu
  • Podporujeme v informovaném rozhodování a samostatném jednání
  • Napomáháme rozvíjení vztahů s okolím člověka

Kde Osobní asistenci poskytujeme?

  • V domácnosti i v terénu
  • Při trávení volného času - pro podrobné informace o aktivním trávení volného času pro dospělé zájemce klikněte ZDE
  • V nestátních a neškolských zařízeních, kde není možné nárokovat finanční prostředky na asistenci z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy
  • Ve výchovně vzdělávacích zařízeních, kde není možné čerpat finanční podporu na asistenci z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (osobní asistenci neposkytujeme v běžných základních a středních školách)
  • Při navazujících doprovodech do a ze školy, zaměstnání a domova
  • Po předchozí domluvě v mateřských školách na jeden rok, asistent nenahrazuje asistenta pedagoga


Máte o Osobní asistenci zájem?

Pokračujte do části Pro zájemce

Jste rodič a máte zájem o Osobní asistenci pro svého syna či dceru?

Pokračujte do části Pro rodiče a jejich děti

Chcete pracovat jako osobní asistent?

Pokračujte do části Pro osobní asistenty


Kontaktujte násVzhledem k charakteru poskytované služby, zajišťujeme asistenci převážně v dlouhodobém rozsahu (např. na školní pololetí). Krátkodobé asistence (týden v rámci letních prázdnin) a doprovody (např. pouze cesta ze školy domů) zajišťujeme pouze v případě, že máme momentálně volné kapacity již zaměstnaných asistentů.

K tématu

30. 6. 2017

Boženka má asistentku Janu

Jana asistuje Božence většinou 4x týdně v dětské skupině ve školce. Někdy probíhá asistence také doma. Bóža potřebuje hlavně fyzickou pomoc, hodně věcí ale zvládne sama se slovním návodem a dodáním síly do rukou.

20. 6. 2017

Fildovi už v Rytmusu asistujeme několik let

Co je pro něj důležité, čeho si cení na asistentech a jaký je on sám? O tom si povídáme často. A dnes proto, abychom vám přiblížili asistování jeho očima.

28. 3. 2017

Jakub

Jmenuji se Jakub Tomeš, je mi 26 let, mám rád hudbu, filmy, historii, cestování, četbu, turistiku, občas celkem rád sportuji. Co konkrétně mne přivedlo k asistování, nevím zcela jistě. Na úplném začátku v tom asi dost velkou roli hrál nepříliš ušlechtilý důvod – potřeboval jsem práci.

6. 3. 2017

Zuzka a Honza

Jmenuji se Zuzka, je mi 33 let a čtvrtým rokem pracuji jako osobní asistent. Proč jsem se stala osobním asistentem? Přesně nevím, myslím, že jsem k téhle práci směrovala nějak přirozeně. Věděla jsem, že chci pracovat s lidmi, že chci poznávat lidi a stejně, že nechci být zavřená v kanceláři celý den nebo pracovat na manažerských pozicích.

3. 3. 2017

Jana a Viktor

Jmenuji se Jana Janů, je mi 46 let. Mám ráda, když se něco děje, netradiční věci a pohledy, když se věci dělají s energií a přirozeně. Fascinuje mně jinakost a různorodost. Ráda dávám lidi dohromady. Nemám ráda nudu, lež a lhostejnost. Špatně snáším bezpráví.

2. 3. 2017

Dorka a Filip

V rámci právě probíhající kampaně Asistujeme.cz, kterou pořádá pražská organizace Asistence, vycházejí příběhy lidí asistujících lidem s postižením. Cílem je rozšířit povědomí o osobní asistenci a propojit organizace z celé České republiky s potenciálními asistenty a asistentkami. Jedním z příběhů přispěla i naše kolegyně z Tranzitního programu Dorka Smiešková.

8. 11. 2016

Zapojili jsme se do nového mezinárodního projektu RESPID

Přehled účinné podpory pro posílení autonomie lidí s mentálním postižením