Nadační fond Rytmus

Pomáháme žít běžný život
lidem s postižením

Úvod >> Týden pro inkluzi 2016

Týden pro inkluzi 2016

17. října se rozběhly po České republice akce na podporu inkluzivního vzdělávání. Akce se konala již popáté a jejím organizátorem je obecně prospěšná společnost Rytmus - od klienta k občanovi.

Týden pro inkluzi vyhlásil tradičně Rytmus společně s 9 pedagogickými fakultami v České republice. Smyslem celé akce je představit inkluzivní vzdělávání veřejnosti prostřednictvím pozitivních příkladů a rovněž vyjádřit úctu a poděkování učitelům, kteří již léta ve svých třídách vzdělávají společně s běžnými žáky i ty s postižením.

Školy, organizace a veřejné instituce se připojily k myšlence, že začleňování dětí i dospělých lidí s postižením či znevýhodněním má význam pro celou společnost a konání akce tak navazuje na naplňování mezinárodních výzev a deklarací, ke kterým se Česká republika zavázala.

„Účasti a aktivit pedagogických fakult si velmi cením. Jejich připojení k Týdnu vnímám nejen jako podporu inkluzívnímu vzdělávání, ale i jako vyjádření odpovědnosti za přípravu budoucích učitelů pro práci v inkluzívních třídách.“ Říká ředitelka Rytmusu Pavla Baxová.

K Týdnu se připojilo 41 organizací a veřejných institucí, 12 vysokých a vyšších odborných škol a přes 50 mateřských, základních a středních škol. Ve spolupráci či samostatně lidé zorganizovali na 100 nejrůznějších akcí.

Brněnské Divadlo Polárka ve spolupráci s divadlem Aldente připravilo komponovaný večer s názvem „Být či nebýt spolu?“. Večer uzavřela panelová diskuse o inkluzi za účasti ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové. Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity se k Týdnu připojila řadou aktivit. Společně s Institutem celoživotního vzdělávání Mendelovy univerzity v Brně připravila filmový večer s besedou „Jak se žije a studuje s... Tentokrát na téma autismus“. Společnost Rytmus pozvala do domečku Salla Terrena na Kampě v Praze děti ze základních a mateřských škol, kde společně vymýšlely školu snů, ve které se mohou v bezpečném a podnětném prostředí vzdělávat všechny děti společně.

„Po celé České republice probíhaly na univerzitách veřejnosti otevřené diskuse a besedy. Navštěvovaly se děti z různých škol. Probíhaly zážitkové workshopy i sportovní utkání. Lidé s postižením vyprávěli své životní příběhy. Jednotlivé aktivity zveřejňujeme průběžně na webových stránkách akce tydenproinkluzi.cz a na facebookovém profilu.“ Říká koordinátorka akce Anna Kaucká z Rytmusu.

Podporu akci vyjádřilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Tisková zpráva ke stažení

Více informací o Týdnu pro inkluzi najdete ZDE

gallery

Zpět